Oya Modelleri

Oya modelleri, yazma denilen pamuklu ve desenli ince kumaştan üretilmiş kumaşların kenarına örülerek şık bir görüntü veren iple örülen el işidir. Bu kumaşlardan üretilmiş yazmalar yazın veya kışın havaların durumuna göre her zaman kullanılabilmektedir. Yazın kullanılan modelleri daha ince olabilir. Bu örtülerin renk ve desenine uyum sağlaması için kenar kısımlarına oyalar yapılır. İstenilen modellerle ip veya bir aksesuarlar olarak boncuk kullanılabilir. Örülmesi için ise tığ denilen ince bir demir çubuk ile yapılması gerekir. Bazı modelleri iğne ile de yapılabilmektedir.

Boncuklu Oya Modelleri

Boncuklu oya modelleri ise ip ile boncuk aksesuar ürünleri kullanılarak örülmektedir.Bu boncukların renk ve büyüklükleri kullanıcıya kalmış bir durumdur. Bu şekilde farklı desenler oluşturabilirsiniz. Tığ denilen ince demir çubuk ile boncuklar ipten geçirilerek örme işlemi yapılır. Detaylı anlatılan konu anlatımları ile basit modellerden başlayarak yapabilirsiniz. Biraz zaman alan bir hobi işi olarak tanımlanabilir. Ancak sabırlı olarak yapıldığında güzel sonuçlar elde edebilmeniz mümkündür.

Yeni Oya Modelleri

Yeni oya modelleri arasında yer alan çeşitli boncukla örülmüş çiçek desenleri bu yılın trendleri arasında yer almaktadır.  Yazmaların kenarına daha hoş bir görüntü vermesi amacıyla örülen bu oyalar da boncuk kullanılması oyaları daha güzel bir görünüme  sahip olmalarına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte oyalar tığ denilen ince demir çubuk aracılığıyla  sıkı el hareketiyle yapılan bir hobi el işi olmaktadır. Yeni oya modelleri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için internet üzerinden detaylı araştırma yapabilirsiniz veya bu konu hakkında yayınlarını devam ettiren dergileri satın alabilirsiniz. Kelebek motifleri de sade renk yazmalarda tercih edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar