Dantel Modelleri

Geçmişten bu yana, ülkemiz kültüründe dantellerin yeri daima korunmuştur. Süsleme amaçlı kullanılan danteller ev eşyalarında, havlu kenarlarında, pikeler de hatta kıyafetlerde kendine her diama yer bulmuştur. Dantel modellerine geçmişte ulaşmak elbette daha zordu. Gazetelerde yayınlanan modeller takip edilmeye çalışılır ya da komşunun danteli alınıp hızlı bir şekilde onun örneği çıkarılırdı. Günümüzde dantel modellerine ulaşmak oldukça kolaydır. Özellikle internet sayesinde birbirinden güzel dantel motiflerine ulaşılabilir ve bu modeller istenilen eşyalara uygulanabilir.

Misafir Çatlatan 10 Dantel Modeli

1 – Balık Sırtı Modelli Yatak Odası Takımı

Dantelimizi 21 numara dantel tığı ile işliyoruz. İlk olarak 5 adet zincir çekerek halka yapıyoruz. Daha sonra çekilen zincirin içini dolgu yaparak dantel modelimizin ikinci sırayı tamamlıyoruz. Üçünce sıradan sonra trabzanlarla kutucuk yapıyoruz. 4 sıra kutucuk yaptıktan sonra diğer yuvarlağı tamamı ile dolgu yapıyoruz. Sonraki sırada zincirlerle yuvarlak şekilde dantel modelimizi yapıyoruz. Zincirimiz 10 sıra yapıyoruz. Sonra 7 sıra balık sırtı yapıp son sırayı pıtırcık yapıp modelimizi tamamlıyoruz.

2 – Basit Yatak Odası Danteli Modeli

İlk olarak 6 adet zincir çekip bir halka elde ediyoruz. Daha sonra yıldız şeklinde zincir çekip sık iğne ile üzerini dolduruyoruz. Diğer sırayı zincir çekip tepelerine batıyoruz. Dolgu yaparak üst sırayı dolgu ikili trabzan yapıp balık sırtına geçiş yapıyoruz. 5 sıra balık sırtı yaptıktan sonra çilek işi ve trabzan yapıp yuvarlak dantel modelimizi tamamlıyoruz.

3 – Başak Modelli Yatak Odası Danteli

Dantel modelimize ilk olarak 6 adet zincir çekip ufak bir halka elde ediyoruz. Halkanın içerisine dolgu yapıyoruz. Dolgu üzerine iki sıra zincir yapıp sonraki sıraya 4 dolgu yapıyoruz. 4 sıra zincirlerle dolgu başak yaparak orta bölümü tamamlıyoruz. 7 sıra dolgu yaparak bölümünü yaparak başak modelli danteli modelimizi tamamlıyoruz.

4 – Çarkıfelek Dantel Yatak Odası

Çarkıfelek  dantel modelimizde ilk olarak 5 adet zincir çekip halka yapıyoruz. Çekilen halkayı zincir yaptıktan sonra içerisine iki sıra dolgu yapıyoruz. Dantel modelimizde üçüncü sırayı ikili trabzan yapıyoruz. İki sıra zincir yaptıktan sonra Zincirlerin tepesine batarak 4’lü trabzan üzerine dolgu . Yapılan dolgunun üzerine ikili zincir yapıyoruz. Daha sonra ikili dolgu yaptıktan sonra çarkıfelek bölümüne zincir ve dolgu yaparak dantel modelimizi tamamlıyoruz.

Dantel Gelinlik Modelleri

Dantelin şıklığı ve zarafeti gelinliklere de yansımıştır. Gelinlik kişinin belki de en özendiği, hayatı boyunca en dikkatle hazırladığı kıyafet olmaktadır. Bu nedenle gelinliğin zarif, şık ve özel olması istenir. İşte bu noktada dantellerin muhteşem zarafeti devreye girer. Gelinliğin üst bölgesinde ya da etek uçlarında, kollarında ya da tamamında dantel detayları kullanılır. Dantel gelinlik modelleri kişiye zarafet ve asillik katmaktadır. Dantelin şıklığı kuşkusuz tüm gözleri üzerine çevirecektir.

5 – Kolay Yatak Odası Danteli

Kolay yatak odası danteli modelimiz orta bölümden başlamaktadır. 7 adet zincir çektikten sonra halka elde edip içerisini dolgu ile dolduruyoruz. Dolgu üzeri kutucuk, kutucuk üzeri ise dolgu olmaktadır. Yuvarlak şekilde yapılan orta bölümden sonra zincir ve dolgu ile üçgen şekilde dantel modelimizi yapıyoruz. Dört üçgen sırası yaptıktan sonra son sıraları dolgu yapıp dörtlü dolgular üst üste gelmek şartı ile modelimizi tamamlıyoruz.

6 – Örümcek Ağı Yatak Odası Danteli

Örümcek ağı dantel modelimizde 6 adet zincir çekip içerisine sık iğne yapıyoruz. 12 adet şerit yaparak balık sırtı örgü ve zincir örgü modeli ile modelimizi yapıyoruz. Her sırada arttırma yaparak dantel örneğimizi ördükten sonra dörtlü dolgu ile çiçek desenini veriyoruz.  Zincir ve dolgu ile modelimizin son kenar bölümüne pıtırcık yaparak modelimizi tamamlamış oluyoruz.

7 – Sık İğne Yatak Odası Danteli

Sık iğne dantel yatak odası takımı ilk olarak 5 adet zincir çekilerek bir halka elde edilmiştir. Yapılan halka üzerine 3 sıra kutucuk yapılmıştır. Yuvarlak şekilde işlenilen dantel modelimiz dörtlü dolgu yaparak dantel modelimizi yapıyoruz. Son sırada sık iğne yaparak zincir ve dolgu ile tamamlayıp yatak odası dantel modelimizi kullanıma hazır hale getiriyoruz.

8 – Tek Parça İşlenilen Yatak Odası Danteli

Tek parça işlenilen yatak odası dantel modelimiz yaparken 7 adet zincir çekiyoruz. Yapılan zinciri halka şeklinde kapadıktan sonra içerisine dolgu yapıp üçüncü sırada çizgi ayrımlarına giriyoruz. Ayrımlara girdikten sonra arttırmalara da  geçiş yapıyoruz. Zincir ve dolgu ile yaparak modelimizi yıldız şeklinde yapıyoruz.

Yatak Odası Dantel Modelleri

Danteller yatak odalarında da sıklıkla kullanılırlar. Buralarda kullanılan dantel modelleri genelde yuvarlak olmaktadır. Ama kişilerin zevkine göre oval, kare ya da dikdörtgen dantel modelleri de yapılabilmektedir. Beyaz klasiğinden vazgeçmeyenler için oldukça fazla motif örneği vardır. Ancak yatak odasının dizaynına ve renklerine göre canlı renkler de mükemmel motifler hazırlanabilir. Yatak odası için hazırlanan danteller oldukça fazladır. Yastık kılıflarına, pike takımlarına, yorgan uçlarına ve odada bulunan sehpalara danteller yapılabilmektedir.

9 – Yıldız Modelli Yatak Odası Danteli

Yıldız desenli yatak odası dantel modelinde ilk olarak 8 adet zincir çekiyoruz. Çekilen zincirin üzerine tekli trabzan yaparak içerisine dolgu yapıyoruz. Tekli trabzan sırasından sonra dolgu yapıp zincir ve dolgu yaparak dönerek işleyerek dantel modelimizi yapıyoruz. Yıldız şeklinde yaparak modelimizi tamamlıyoruz.

10 – Yuvarlak Yatak Odası Danteli

Dantel modelimize ilk olarak 6 adet zincir çekerek halka yapıyoruz. Halkanın içerisine dolgu yapıp üzerine zincirlerle sık iğne yapıyoruz. Daha sonraki sırayı da sık iğne ve dolgu yaparak orta yuvarlağın kenarını zincir iğne yaparak devam ediniz. Üç sıra zincir üzeri sık iğne yaparak işimize devam ediyoruz. En son sırada baklava desenini işledikten sonra son iki sıra zincir ve sık iğne yapıp dantel modelimizi sonlandırıyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Sonraki Yazı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar