Kız Bebek Yelek Modelleri

Yelekler, kış günlerinde, hastalıklarda, doğumlarda kısaca pek çok anda sırtımızda bulduğumuz eşyalardır. Geçmişten bugüne kadar farklı modellerle varlıklarını korumuşlardır. Özellikle de bizden yaşça büyük olanlar yeleklerin sıcak tutuşunu, sırtımızda olursa bizi koruyacağını hep anlatır dururlar. Gerçekten de o el emeği yelekler nasıl ısıtır hemencecik bedenimizi. Hem de birbirinden farklı modellerle her daima ilgi çekerler. Sizler de çeyizlerinizde, dolaplarınızda birbirinden güzel yelekler bulundurabilirsiniz. Şişle yelekler yapabilir, istediğiniz renkleri kullanabilir hatta yeleklerinizi zevke göre farklı boncuklarla süsleyebilirsiniz. Pirinç desenli yelek modeli, balık sırtı model, ajurlu yelek modelleri ve daha yüzlerce yelek modeli sizleri beklemektedir.

Kız Bebekleri İçin 10 Muhteşem Yelek Modeli

1 – Ajurlu Yelek Modeli

Pembe ajurlu bebek yelek modelimizi 3 numara şişle işliyoruz. Yelek modelimiz yaka kısmından 80 ilmek ile işlemeye başlıyoruz. 5 sıra haroşa örgü modelini yaptıktan sonra ajurlu bölüme geçiyoruz. 4 düz aralara bir ajur katıyoruz. Her sırada ilmek sayımızı arttırıyoruz. Kol bölümüne gelene kadar arttırmalarımıza devam ediyoruz. Kol bölümlerimizin uc kısmına 5 sıra haroşa yaparak kol bölümünü tamamlıyoruz. Yaka bölümünden işlenilmeye başlayan örgü yelek modelimiz etek bölümünde son bulmaktadır.

2 – Çiçekli Kız Çocuk Yelek Modeli

Çiçekli yelek modelimiz 3.5 numara örgü şişi ile örülmüştür. Tamamı haroşa örgü tekniği ile yapılan örgü yelek modelimiz 3 parçada oluşmuştur. İlk olarak arka parçayı örmeye başlıyoruz.  Arka parçamızın örülmesine 60 ilmek ile başlıyoruz. Tek pembe renk ip ile işlenilen bu parçamız yaka bölümüne geldimi her iki baştan 10’ar ilmek bırakılıp aradaki bölümdeki ilmekleri kesiyoruz. Her iki kenarda kalan omuz bölümünü oluşturan örgüleri her sırada 1’er ilmek keserek omuz askısını da tamamlıyoruz. Ön parçaları ise 30 ilmek ile  örmeye başlıyoruz. 5 sıra haroşa ördükten sonra 1o ilmek kesiyoruz. Dilimleri yapmak için şişimizde ilmek sayısını arttırıyoruz. Koltuk altı kesimine geldiğimizde 3,2,1 olarak koltuk altı kesimini yapıyoruz.Sol parçayı dilimli işlerken sağ parçada dilim yapmıyoruz orada sadece renk geçişleri yapıyoruz. Son olarak dikerek süslemelerini yaparak örgümüzü tamamlıyoruz.

3 – Düğmeli Çocuk Yelek Modeli

Yeleğimiz 4 numara şiş ile yapıyoruz. Yeleğimizin arka parçasını 80 ilmekle başlıyoruz. 5 sıra haroşa ördükten sonra kenarlarda 10 ‘ar ilmek haroşa işliyoruz. Arada kalan 60 ilmek ise düz örgü yapıyoruz. 20 cm işledikten sonra arada kalan düz ilmek bölümünü cilveli lastik yapıyoruz. Ön parçalarda ise 40 ilmele başlıyoruz. 5 sıra haroşa işledikten kenarlarda 10 ilmek haroşa kalacak ara ilmekler ise düz ilmek yapıyoruz. Koltuk altı kısımına geldik mi aradaki düz ilmeği cilveli lastik yapıyoruz. İşlenilen parçaları diktikten sonra yelek modelimiz kullanıma hazır.

4 – Fırfırlı Yelek Modeli

Fırfırlı yelek modelimize 3 numara örgü şişi ile yaka kısmından 80 ilmek ile yapmaya başlıyoruz. 5 sıra haroşa yaptıktan sonra 6 sıra düz örgü 2 sıra ters örgü yapıyoruz ve ilmek sayılarımızı arttırıyoruz. Kol kısmına kadar ördükten sonra kol kısmında ilmek sayısını oldukça fazlalaştırıp fırfır bölümünü yapıyoruz. 6 ile başlayan düz örgü bölümünü 30 ilmek olana kadar yapıyoruz. 100 ilmek son kenar fırfırına geldimi 150 ilmeğe kadar fazlalaştırırak fırfır kısmını elde ediyoruz. Son olarak ince kurdaleler ile süslemesini yapıyoruz.

Bebek Yelek Modelleri

Yelekler, bebek giyiminde de vazgeçilmez parçalardandır. Bebeklere mutlaka yelek örülür. Çok kalın bir şey giyinemediğinde, evin içinde ya da ince bir badi üzerine hemen yelek giydirilir. Bebek yelekleri o rengarenk halleriyle ve minicik boyutlarıyla her zaman ilgi çekici olmuştur. Bebek yelek modellerinde oldukça fazla örnek vardır. Düğme detayı barındıran yelek modelleri, çift renkli yelekler, dantel detayı olan modeller, haraşo detaylı yelekler, tığ işi yelek ya da yazlık yelek gibi oldukça farklı ve güzel model bebekler için yapılabilmektedir. Son zamanlarda Tunus işi yelek modelleri bebek yeleklerinde oldukça popülerdir.  Bebek yelek modellerinden istenilen örnek seçilebileceği gibi örnekten ilham alınarak bambaşka bir örnek oluşturmak da mümkündür.

5 – Mavi Kız Çocuk Yeleği

Yeleğimizin yapımı 10 numara örgü tığı ile yapılmıştır. ilk olarak 100 adet zincir çekerek içerisine dolgu yapıyoruz.V şeklinde yapılan dolgularla işlenilen modelimizi her sırada işlerken dolgu sayısını arttırıyoruz. Arttırırken aralara küçük kutucuk yapmayı unutmuyoruz. Son olarak yaka kısmını kurdale ile süsleyip kullanıma hazır hale getiriyoruz.

6 – Pembe Kız Çocuk Yelek Modeli

Pembe yelek modelimizi 2. 5 numara örgü şişi işliyoruz. Yaka kısmından işlenilen örgümüze 80 ilmek ile 5 sıra haroşa yaptıktan sonra ilmek sayısını arttırmaya başlıyoruz. 5 düz 3 sıra haroşa örgü yapıp aralarada ajur atmayıda unutmuyoruz. İlmek kısımları bölümünde ise 10 ilmek haroşa yapıyoruz. Son olarak ajurlu bölümü 15 cm yaparak 5 sıra haroşadan sonra keserek bitiyoruz.

7 – Pembe Yakalı Yelek Modeli

Bu yelek modelimizin yapım aşamasında yine yakadan 75 ilmek ile başlıyoruz. Bu modelimizde ise örgü modelimize direk işlemeye başlıyoruz. İlmek kısımlarına 10 ilmek bırakarak her iki kenarından örmemize başlıyoruz. Düz örgülerin aralarına ajur atarak örgü modelimizi 20 cm işliyoruz.  Son 5 sırayı haroşa yaptıktan sonra tek seferde kesiyoruz. Yaka kısmını yapmak için yaka bölümünden şişe ilmek alarak haroşa yapıyoruz ve yaka kısmını tamamlıyoruz.

8 – Robalı Yelek Modeli

Yeleğimiz 3 numara örgü şişi ile işlenilmiş olan bir yelek modelidir. Yaka kısmından örülmeye başlanan yelek 3 sıra haroşa yapıldıktan sonra İlmek sayısı arttırarak düz örgü modelini örmeye başlıyoruz. 10 cm  düz bölümü yaptıktan 4 sıra renkli ipliklerle haroşa yapıyoruz. Ve artık her sırada iplik değiştirmek şartıyla haroşa yapıyoruz. 15 cm işlenilen bölümü son olarak beyaz iplikle tamamlıyoruz. Düğmelerinide diktikten sonra yeleğimiz kullanıma hazır.

Kışlık Yelek Modelleri

Kış mevsimi aslında örgü mevsimidir. Daha doğrusu örgüye hazırlık yapılır. Çünkü bir sürü güzel el işleri hemen örülüp, bitirilmek istenir. Kış aylarında yelekler oldukça sık giyilir. Soğuktan korunmak için ya da kombin amaçlı yelekler tercih edilebilir. Kış aylarında giyilen yelekler için birbirinden farklı ve güzel olan oldukça fazla yelek örneği vardır. Tığ yelek modelleri kış aylarında tercih edilebileceği gibi yapılan yelek atkı ve şapka ile güzel bir şekilde kombin de edilebilir. Değişik model isteyenler içinse geneli düz örülen ancak yakası ve üst tarafı örnekli yapılan yelekler oldukça idealdir. Bunlar genelde uzun kollu yapılır. Asimetrik yelekler, bağcıklı hırka modeller, ajurlu modeller ve daha pek çok yelek modeli mevcuttur. Önemli olan uygun renge ve ipe karar vermek sonra da istenilen modeli oluşturmaktır.

9 – Sarı Süslemeli Yelek Modeli

Sarı yelek modelimiz 3. 5 numara örgü şişi  yapılmıştır. 80 ilmek ile yakadan örülmeye başlanılanyelek modelimiz ilk olarak 5 sıra haroşa yapılıyor. Örgümüz üç bölümden oluşuyor fakat tek parça olarak işleniyor. Düz  örgü tekniği kullanılarak yapılan ve iğne ile süslenilen örgü modelimizin düğmeleride  iğne ve iplikle hazırlanmıştır. Yelek modelimiz kullanıma hazır.

10 – Yırtmaçlı Yelek Modeli

Örgü modelimizi 10 numara tığla yapıyoruz. Yırtmaçlı yelek modelimize yaka kısmında beyaz ip ile 150 adet zincir çekip üzerine dolgu 75 adet dolgu yapıyoruz.  Gri iple 9 sıra dolgu yaparak yuvarlak elde ediyoruz. Yapılan yuvarlak bölümün üzerine balık sırtı , zincir ,fıstık yaparak yelek modelimizi yapıyoruz. Son olarak beyaz iple tığla kenarlarından geçerek fiyonk yapıp dikerek yelek modelimizi tamamlıyoruz. Süslemesini ise beyaz incilerle tamamlıyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Sonraki Yazı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar