Dantel Örnekleri

Danteller ülkemizde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Danteller tığ, iğne ya da mekik kullanılarak örülmektedir. Kullanım amaçları genelde süsleme malzemesi olduğundandır. Evlerde pek çok eşya üzerinde dantelleri görmek mümkündür. Farklı ipliklerle ve renklerle danteller yapılıyor. Burada önemli olan kişinin zevki ve dantelin nerede kullanılacağıdır. Danteller genelde tığ ve iğne kullanılarak örülür. Her iki durumda da motifler oluşturulur ve bu motifler birleştirilerek istenilen dantel modeline ulaşılır.

Komşu Kıskandıran 10 Dantel Modeli

1 – Basit Pike Danteli

Dantel pike takımımız naylon ip ile 60 numara dantel ipi ve 21 numara dantel tığı ile yapılmıştır. İlk olarak 60 adet zincir çekip zerine 30 adet kutucuk yapıyoruz ve dantel modelimize başlıyoruz. İlk sıra kutucuk yaptıktan sonra ilk sıradan itibaren çiçek dalını ve yaprak modelini yapmaya başlıyoruz. Arttırmalar ve eksiltmeler yaparak dantel modelimizi tamamlıyoruz.

2 – Çiçekli Pike Danteli

Çiçekli pike danteli modelimiz ise 21 numara tığ ile beyaz pamuklu örgü ipi ile örüyoruz. 60 adet zincir çekip çekilen zincirin üzerine dolgu ve kutucuk ile modelimize başlıyoruz. Bu modelimizde yine arrtırma ve eksiltme yapıyoruz. Yuvarlak uçlu biçimde tasarlanmış dantel modelimiz harika.

3 – Dilimli Pike Danteli

Dilimli pike dantel modelimizde 60 numara ütü istemeyen dantel ipi kullanılmıştır. Tığ numarası ise 21 numaradır. İlk olarak 60 adet zincir çekerek üzerine 30 adet kutucuk yapıyoruz. Daha sonra modelimizin yapımına geçiyoruz. Alt ve üst tarafında eksiltme ve arttırmalar yaparak dantel modelimizi kullanıma hazır hale getiriyoruz.

Bu modelimiz pamuklu dantel ipi kullanılmıştır. 70 numara dantel ve 22 numara dantel tığı kullanılmıştır. 80 adet zincir çekip üzerine 40 adet kutucuk yapıp modelimize başlanmıştır. Çiçekler ise dolgu sayısına göre modelimize uygulanmıştır. Modelimizin üst tarafı düz alt tarafı ise artırmalar ve eksilmeler yapılmıştır.

Pike Dantel Modelleri

Pikeler genelde çeyizler için bohçalar veya sandıklar için sıklıkla tercih ediliyor. Hem dantellerle süsleniyor ve oldukça şık bir hale geliyor hem de oldukça kullanışlı oluyor. Dantellerin oldukça yaygın bir kullanım alanı var. Pikelerde de sıklıkla kullanılırlar. El emeği göz nuru dantelli pikeler oldukça değerli olmaktadır. İstenilen renkte ve modelde danteller yapılır ve pike takımları bu şık modellerle süslenir. Ortaya herkesin beğenisini kazanan ve kullanıldığı ortamı güzelleştiren pike takımları çıkmaktadır.

5 – Güllü Dallı Çiçek Danteli

Güllü dallı pike danteli modelimizde ise 60 numara pamuklu dantel ipi kullanıyoruz. 21 numara dantel tığı ile örülen dantel modelimizde yine 60 tane  zincir çekip üzerine kutucuk yapıyoruz. İlk kutucuktan itibaren dantel modelimizi işlemeye başlıyoruz. Üst kısımı düz alt dilimi yuvarlak yapıyoruz. Bu dantel modelimizde ise alt kısımda arttırma ve eksiltmeler yapıyoruz.

6 – Kasım patılı Pike Danteli

Bu dantel modeli de pek tutan bir dantel modelidir. 70 numara dantel ipi ve 22 numara dantel tığı kullanılmıştır. İlk olarak 60 adet zincir çekip üzerine 30 adet dolgu yapıyoruz. Bir sıra düz kutucuk yaptıktan sonra. Kenar arttırmalarına başlıyoruz. Diyağramda ki modelimizi uyguladıktan sonra işlenilen dantel modelimiz kullanıma hazır.

7 – Koç Boynuzu Pike Danteli

Koç boynuzlu dantel modelimiz 21 numara dantel tığı ve 60 numara dantel ipi ile örülmüş olan bir dantel ipi kullanılmıştır. Bu modelimizde 40 adet zincir çekip üzerine 20 adet kutucuk ile işlemeye başlıyoruz. Üst kısmını düz olarak işliyoruz. Fakat alt bölümünü ise eksiltme ve arttırma yöntemini kullanarak yapıyoruz.

8 – Lila Pike Danteli

Lila dantel modelinde 21 numara dantel tığı ve lila 60 numara naylon dantel ip kullanılmıştır. 60 adet zincir çekip 30 kutucuk yaptıktan sonra modelimizi yapmaya başlıyoruz. Üst kısımında düz kullanım tercih edilen dantelimizin alt bölümünde ise arttırma ve eksilmeler yaparak modelimizi kullanıma hazır hale getiriyoruz.

Dantel Elbise Modelleri

Danteller oldukça fazla yerde kullanılırlar. Bunlardan biri de elbiselerdir. Zaten dantel doğası gereği kullanıldığı pek çok alana oldukça şıklık katar. Bu nedenle kıyafetlere de yansıyan dantel modasıyla ortaya muhteşem kombinler çıkıyor. Dantel elbise modelleri ile kombinlerinize zarafet katabilir, el emeği olmasından dolayı da oldukça beğeni toplayabilirsiniz. İlk görüşmelerde, özel davetlerde, aile ziyaretlerinde, bir akşam yemeğinde ve daha pek çok alanda dantel detaylı elbiselerle şık, zarif ve oldukça cici görünmek mümkündür.

9 – Papatyalı Pike Danteli

Çiçekli dantel modeli dilimli olan bir dantel modelidir. 21 numara dantel tığı ve 60 numara naylon dantel ipi kullanılmıştır. İlk olarak 60 adet zincir çekip üzerine 30 adet kutucuk yapıp papatya modeline geçtikten sonra hem göbek dantel modelinin hem uç bölümünü arttırma ve eksiltmeler yapıyoruz.  Son olarak ütüleyerek kullanıma hazır hale getiriyoruz.

10 – Pike Dantel Modeli

Bu dantel modelimiz oldukça farklı bir model. Dantel modelimizde ilk olarak 30 adet zincir çekip üst kısmına trabzanlarla dolgu yapıyoruz. 5 sıra üst şeritli işledikten sonra kenar dilimini işlemeye geçiyoruz.  İşlem aşamaları oldukça kolay olan bu dantel modeli beyaz iplikle örüldüğünden dolayı her renk pikede gönül rahatlığı ile kullana bilirsiniz. Dantel modelimiz ütülendikten sonra kullanıma hazır.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir
Önceki Yazı

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar