Patik Modelleri

Patikler, çeyizlerin ve soğuk kış günlerinin vazgeçilmezleridir. Geçmişten günümüze kadar varlıklarını korumuşlar ve birbirinden güzel örnekleriyle çeyiz sandıklarını süslemişlerdir. Hatta o kadar çok patik modeli vardır ki patikler kullanım alanlarına göre bile ayrılmışlardır. Gelin patikleri, bebek patikleri, örgü patikler ya da tığ işi patikler gibi oldukça farklı örnek yelpazesi mevcuttur. Hatta genelde bebekler için ayakkabı şeklinde patikler son zamanlarda oldukça modadır. Kendiniz için veya sevdikleriniz için birbirinden güzel patikler yapabilir hem şıklığı hem de rahatlığı yakalayabilirsiniz

10 – Patik Modeli

1 – Mavi Bayan Patik Modeli

Mavi örgü patik modelinin işlenmesinde 10 numara tığ ile işlenilmiştir. İlk olarak 8 adet zincir çekip ufak bir halka elde ediyoruz. Halka üzerine trabzanlarla dolgu yaparak yuvarlak bölümü tamamlıyoruz. Yuvarlak şekilde işlenilen patik uç kısmını 5 sıra dolgu yaptıktan sonra zincir ile çilek bölümünü yapıyoruz. Yüz bölümünü yaptıktan sonra taban kısmını dolgu yaparak patiği tamamlıyoruz.

2 – Bayan Bot Patik Modeli

Bot patik modelimize de taban kısmından işlemeye başlıyoruz.Kalın ip ve tığla işlenilen bu patik modeline 10 cm zincir çekerek yapmaya başlıyoruz. Çekilen zincir üzerine sık iğne yaparak her sırada arttırarak taban ölçünüze göre artırma işlemini yapıyoruz.Sonra patiğin yüz kısmına geçiriyoruz. Orada da sık iğne yaparak patik modelinin yüz kısmını tamamlıyoruz. Bilek kısmında ise trabzanla dolgu yapıyoruz.

3 – Boncuklu Patik Modeli

Bu patik modelinde işlenilmesinde şiş kullanıyoruz. Haroşa ve düz örgü tekniği ile işlenilen bu patiğimizde boncuk bölümünü işlemek için ise öreceğimiz ipe boncuk geçirmeyi unutmuyoruz.

Patik Örnekleri

Patik yapmak aslında oldukça kolaydır. Ancak öncelikle nasıl bir patik yapılacağına karar vermek gerekir. Çünkü patik modelleri oldukça farklıdır ve bu alanda çok sayıda örnek vardır. Patik örneği denilince akla genelde örgü patikler gelir. Çünkü hem bilinen en yaygın model türüdür hem de örgü patiklerin sıcaklığı bambaşkadır. Geçmişten günümüze uzanan gelenekselliği ile insana kendini her daim iyi hissettirir. Soğuk kış günlerinde de ayakları oldukça sıcak tutar.

4 – Pembe Patik Modelleri

Pembe patiğimiz burun kısmından işlenilmeye başlamıştır.5 adet zincir çektikten sonra halka elde edip dolgu yapıyoruz. İçerisine 6 sıra yuvarlak şekilde işledikten sonra alt kısmı düz dolgu yapıyoruz üst kısmını ise tığ ile zincir yaparak örgü modelimizi tamamlıyoruz.

5 – Siyah Boncuklu Patik

Siyah patiğimizi örmeye taban kısmından örüyoruz. 10 adet zincir yaparak burun kısmından dolgu yaparak örüyoruz.Taban enine göre dolgu sayısını arttırıyoruz. Sonra topuk ve ayak yüzünü de işleyip süslemelerini de yapıp patik modelimizi tamamlıyoruz.

6 – Simli İpten Patik Modeli

Simli ipten ördüğümüz patik modeline taban kısmından başlıyoruz. Tığ ile 20 adet zincir çekip 10 adet kutucuk yapıyoruz. Kutucuk ile oluşan taban kısmının üzerine katmer gül yaparak üzerine monte ediyoruz. Bilek bağcığını da yaptıktan sonra patik modeli hazır.

7 – Motifli Patik Modeli

Motifli patik modelimize burun kısmından 10 adet zincir çekip dolgu yapıp patik modelini dolgularla tamamladıktan sonra plastik halka üzerine yapılan küçük motiflerle süslemesini yaparak patik modelini tamamlıyoruz.

8 – İki Renkli Patik Modeli

İki renkli patik modelimizde burun kısmını zincir ve dolgu ile yapıyoruz. Burun kısmını tek renk yaptıktan sonra diğer bölümlerini beyaz ve turuncu ip ile yapıyoruz.

Resimli Patik Modelleri

Patik yapmak için birinden destek alınabileceği gibi resimli patik modellerinden de fayda sağlanabilir. Resimli modeller sayesinde hem fikir oluşur hem de yapılacak örek çok daha net görülür. Bu sayede kafa karışmaz ve ortaya başarılı işler çıkar. Mesela tığ işi patik modeli yapılmak istendiğinde ya da son zamanlarda bebeklere yapılan ayakkabı patikler örülmek istendiğinde resimli modeller hemen yardıma koşar. Hem resimler sayesinde birebir resimdeki modeli yapabildiğiniz gibi o resimden esinlenerek kendi özgün modelinizi de oluşturabilirsiniz. Fiyonk süslemeli patikler, keçe tabanlı patikler, tığ işi patikler, iki ya da daha fazla renkten oluşan patikler ve daha fazlası resimli patik modelleri sayesinde oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

9 – Mavi Çiçekli Patik Modeli

Mavi patik modelimizin işlenilmesi 4 numara örgü şişi ile olmuştur. Örgü modelimizin yapımına 20 adet ilmek ile örmeye başlıyoruz. Haroşa örgü tekniği ile işlediğimiz örgünün burun kısmının ara bölümüne düz örgü yapıyoruz. Topuk kısmından işlenilmesi yapılan örgü modelimizin yüz süslemesine tığ çiçek yapıyoruz. Çiçeğimizin yapımı ise zincir çekip dolgu yaparak üst üste gelen örgü tekniği ile yapıyoruz.Yaprak bölümünde ise zincir çekerek iki yana dolgu yaparak yaprağı tamamlıyoruz. Süslemesi tamamlanan patik modelimiz kullanıma hazır.

10 – Pembe Süslü Patik Modeli

Pembe patik modelimizin yapımına ise burun kısmından 8 adet zincir çekip içerisine 16 adet dolgu yapıp birinci sırayı yapıyoruz. Daha sonra dolgu örgü tekniği ile dönerek patik modelimizin burun kısmını yapıyoruz. Ayak bölümünün yüz kısmını örtene kadar yapılan dolgumuz yüz kısmından sonra sadece taban kısmına dolgu yapıyoruz. Ayak taban kısmı tamamlanan örgü modelimiz topuk kısmını sık iğne ile birleştiriyoruz. Yüz süslemesine örgü malzemeleri satılan mağazalardan stajlar ile süslüyoruz. Çiçek modelimizi ise tığla ilk olarak zincir çekip küçük halka elde ediyoruz. Halkanın içerisine 4’erli dolgu yapıp orta bölüme batıp iğne yapıyoruz. Yapılan çiçeği patik üzerine diktikten sonra patik modelimizkullanıma hazır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar