İğne Oyaları

İğne oyası demek aslında iğneyle yapılan dantel demektir. Bizim kültürümüzde iğne oyasının yeri oldukça farklıdır. Geçmişten günümüze kadar iğne oyalar her daim beğenilmiş ve talep edilmiştir. Günümüzde de hobi amaçlı yapıldıkları gibi kâr amaçlı da iğne oyaları yapılmaktadır. El işi çeşitleri arasında oldukça takdir ve beğeni gören modellerdir. Bu modellere iğne ve iplik ile oluşturulan üç boyutlu danteller de denilmektedir. Bu danteller çok farklı yerlerde kullanılabilmektedir. Eşarp ve yazma kenarları, mendil kenarları, yatak örtüleri ya da havlu kenarları iğne oyalarının kullanıldığı yerlerdir.

İğne Oyası Modelleri

İğne oyası yapabilmek için elbette bu el işini öğrenmek gereklidir. Bunun için de iğne oyası modellerine ihtiyaç vardır. Başlangıçta kolay modellerle başlamak hem hevesin kırılmasını önler hem de ele pratiklik kazandırır. İğne oyası modelleri oldukça fazladır. Burada önemli olan iğne oyasını nerede kullanacağınızdır. İğne oyası yapmak isteyenler bu konuyla ilgili yetenekli birinden destek alabilecekleri gibi bunun için açılmış kurslara da gidebilirler.

İğne Oyası Örnekleri

İğne oyası yapılmaya başlandığında oldukça fazla örnek olduğu görülecektir. Bu örneklerden bazıları geçmişten günümüze kadar klasikliğini ve şıklığını koruyan örneklerdir. Bazılarıysa günümüz koşullarında daha modern çizgilerle süslenmiş örneklerdir. Farklı şekillerden oluşmuş örnekler, çiçek örnekleri, içten dışa doğru yapılan yuvarlak örnekler iğne oyasında en çok tercih edilenler arasındadır. Önemli olan modeli oluşturmak ve iğne-ipliği doğru bir şekilde seçebilmektir. İğne yamuk veya eski olmamalı, iplik de pürüzsüz olmalıdır. Düğümler ne kadar sıkı atılırsa model o kadar güzel olacak hatta kolalı gibi duracaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar