Kolay Lif Modelleri

Lifler çeyizlerin, bohçaların, sandıkların vazgeçilmez eşyaları arasında yer alıyor. Hem oldukça kullanışlı hem de el emeği olduğundan bir o kadar değerli olan liflerin yapımı da hiç zor değil. Lif yapımında genelde kolay olan modeller tercih ediliyor. Çünkü bu modeller hem günlük kullanım için oldukça uygun hem de yapımları oldukça basit oluyor. Bu yönleriyle boş zamanlarda, çalışanlar için tatil zamanlarında veya tamamen hobi amacıyla kolaylıkla örülüyorlar. Bu modeller oldukça kolay yapılırlar ve parça ipler için de oldukça uygun bir kullanım alanına sahiptirler. Genelde düz, yuvarlak veya kare şeklinde olurlar.

10 adet hepsi bir birinden kolay lif modeli

1 – Minik Çiçekli Lif Modeli

Lif modelimizi 10 numara örgü tığı ile işliyoruz. İlk olarak uzun bir zincir çekiyoruz. Çektiğimiz zincir üzerine fıstık yaparak modelimizi yapıyoruz. 4 sıra beyaz iple ördükten sonra aralardaki çiçekleri örüyoruz. Kare işlenilen lif modelimizin kenar bölümünü tek renk ile işleyip lif modelimizi tamamlıyoruz.

2 – Pembe Beyaz Lif Modeli

Pembe beyaz lif modelimizi iki renk lif ipi ile örüyoruz. 10 numara örgü tığı ile örgü modeli ile lif modelimizi yapıyoruz. İlk olarak pembe iple orta bölümün karesini yapıyoruz. Kare olan bölümden sonra beyaz uzun kenarları yapıyoruz. Son olarak berdoları da yapıp lif modelimizi tamamlıyoruz.

3 – Pembe Beyaz Çiçekli Lif Modeli

Pembe beyaz lif modelimizde ise yeşil,beyaz,pembe ip kullanıyoruz. 9 numara örgü tığı ile örgü tığı ile lif modelimizi işlemeye başlıyoruz. İlk olarak beyaz ip ile uzun bir zincir çektikten sonra üzerine fıstık yapmaya başlıyoruz. 4 sıra beyaz iplikle ördükten sonra çiçeğimizin dal kısmını işlemeye başlıyoruz. Fıstık yaparak ördüğümüz modelimizi çiçek modelimizi ördükten sonra kenar suyunu yapıp kullanıma hazır hale getiriyoruz.

4 – Çilek Lif Modeli

Çilek lif modelimiz iki renk iplerle örüyoruz.8 numara örgü tığı ile işlediğimiz bu lif modelimizi 8 adet zincir çekip halka elde etikten sonra yuvarlak şekilde işliyoruz. Yuvarlak şekilde dönerek ve fıstık sayılarını arttırarak işliyoruz. Yaprakları sık iğne yaparak üzerine monte ediyoruz. Katmer çiçek yaptıktan sonra Üst bölümüne kenar suyu yapıp kullanıma hazır hale getiriyoruz.

Yeni Lif Modelleri

Lifler oldukça eski zamandan beri oldukça sevilen el işlerindendir. Ancak günümüzde oldukça modern çizgilerle, yeni örneklerle ve farklılıklarla süslenerek hazırlanıyorlar. Yeni fikirler ortaya yeni modeller çıkarıyor ve bunun sonucunda da banyolar şenleniyor. Hatta yeni lif modellerinde bebekler, gelin ve damatlar için gruplar bile bulunuyor. Önlük şeklinde lifler, bebek elbisesi şeklinde lifler, nazar boncuğu şeklinde lifler yeni modeller arasında oldukça rağbet görüyor.

5 – Uzun Lif Modeli

Lif modelimiz 10 numara örgü tığı ile tek parça halinde işlenilmiş olan bir lif modelidir. Lif modelimizi ilk olarak yeşil ip ile işlemeye başlıyoruz.İlk olarak 20 adet zincir çekip üzerine fıstık işliyoruz. orta bölümü kare işledikten sonra iki kenarına sarı renkte örüyoruz. Orta bölümünü yaptıktan sonra beyaz kenarı işliyoruz. Daha sonra sarı bölümü yaptıktan sonra beyaz iple kenar suyunu yapıp kullanıma hazır hale getiriyoruz.

6 – Altı Dilimli Lif Modeli

Bu lif modelimizde üç renk iplik kullanıyoruz. 9 numara örgü tığı ile yaptığımız bu modelimizi beyaz ip ile 6 adet zincir çekip halka elde ediyoruz.Üzerine fıstık yaparak beyaz iplerle tek parça halinde işliyoruz. Sonra İkişer sıra farklı renklerle kenar bölümünü yapıyoruz. Son olarak orta ve kenar bölümüne 6 adet çiçek yapıyoruz. Lif modelimiz kullanıma hazır.

7 – Yeşil Beyaz Yıldız Lif Modeli

Yeşil beyaz lif modelimizde ise yeşil ve beyaz ip rengini kullanıyoruz. 10 numara örgü tığı ile yapılan bu lif modelinde 8 zincirden oluşan bir halka yapıyoruz. Daha sonra çekilen zincir içerisine fıstık yapıyoruz. Tek parça olarak yapılan bu lif modelimizde fıstık sayılarını arttırarak modelimizi işliyoruz. Bu lif modelimizde farklı renklerle modelimizi işleyebilirsiniz.

8 – Laleli Lif Modeli

Laleli lif modelimizi 3 renk iplik ile 10 numara tığ ile örme işlemini yapıyoruz.İlk olarak pembe ile başladığımız lif modelimize uzun bir zincir çekerek üzerine fıstık yapıyoruz. İki sıra fıstıktan sonra üç sıra beyaz örüp yeşil iple modelimizdeki yaprak bölümüne geçiriyoruz. Kare şekilde işlenilen bu modelimizde on olarak kenar suyu modelimizi yapıyoruz.

Uzun Lif Modelleri

Lif modelleri arasında uzun lifler oldukça ilgi görüyor. Çünkü uzun lif modelleri hem kullanışlı hem de oldukça şık oluyor. Bu liflerin üzerine uzun olduklarından dolayı isim işlenebiliyor. Kişiye özel olarak bir hediye verilmek istendiğinde uzun lif modelleri hemen yardımcı oluyor. Uzun olmasından dolayı her iki tarafında da tutma yeri bulunuyor ve bu sayede oldukça rahat kullanılıyor.

9 – Renkli Yıldız Lif Modeli

Renkli yıldız lif modelimizde 3 renk ip kullanıyoruz. 10 numara örgü tığı ile yaptığımız bu lif modelimize orta bölümden başlıyoruz. İlk olarak 6 adet bir zincir çekip halka elde ediyoruz. Halka içerisine fıstık modelimizi uyguluyoruz. Daha sonra üzerinde fıstık sayılarını arttırarak devam ediyoruz. Yıldız dilimindeki lif modelimizi işledikten sonra son olarak kenar suyumuzu yapıyoruz. Lif modelimiz kullanıma hazır.

10 – Sarı Lif Modeli

Sarı lif modelimizde ilk sarı ip ve ve beyaz ip kullandık tığ numaramızı ise 10 numara kullandık.İlk olarak ortadaki çilek bölümünü yapıyoruz. İlk olarak 20 zincir çekip 10 kutucuk yapıp çilek bölümünü örüyoruz. Uç kısmına geldikçe eksiltme yaparak modelimizi yapıyoruz.Daha sonra üç kez olmak şekilde kenar suyunu yapıyoruz. Son olarak tığla bağcık süsünü yapıp modelimizi kullanıma hazır hale getiriyoruz.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar